Вы находитесь на старой версии сайта. Перейдите на наш новый сайт PROSVESHENIE.KZ

Кескіндеме өнері жанрлары

Усманкулова Зоя Юрийевна
сызу және бейнелеу өнері пәні мұғалімі
Ұлықбек атындағы жалпы орта мектеп

Кескіндеме өнері жанрлары

 

САБАҚ: Бейнелеу өнері

Мектеп: Ұлықбек

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Усманқулова Зоя Юрийевна

Сынып: 6

Қатысушылар саны: 21

Сабақтың тақырыбы:

Кескіндеме өнері жанрлары

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Зерттеу, бақылау, елестету, белгілеу (нобайлар мен сурет салу) кезінде өз идеялары мен сезімдерін белгілі түрде көрсету және білдіру. Қоршаған ортаның кейбір ерекшеліктерін ажырату.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Кескіндеме өнерінің жанр түрлерін, өнер туындыларындағы қоршаған әлемнің ерекшеліктері туралы идеяларын түсінеді және басқаларға ұсынады.

Оқушылардың көпшілігі:

• Сабақ барысында туындаған ойлары мен сезімдерін сипаттау және идеяларын басқалармен бөлісе алады.

Кейбір оқушылар:

• Таңдағанын түсіндіре отырып сурет салады және мақсатты түрде жұмыс жасай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Айналадағы бұйымдардың белгілерін, суретшілердің туындыларындағы табиғат құбылысы мен ауа райын сипаттауды білуі тиіс.

Диалог/жазу үшін қажетті лексика мен терминология:

· Қылқалам, бояулар, кескіндеме, пейзаж.

· Алдыңғы план, артқы план, ашық түс, бұлыңғыр.

· Фон, алдыңғы фон, түс.

· Бұлтты ,желді.

· Жылы, ыстық.

· Суық, қар, жаңбыр т.б. 

Кескіндеме өнері жанрлары

Диалог/талқылауға арналған сұрақтар:

 

- Картинада не бейнеленген?

- Суретші мұндай нәтижеге қалай жетті?

- Картинадағы сурет ұнадыма?
- Неліктен ұнады?

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы бөлімдердегі тапсырмалардан және бейнелеу өнеріне байланысты түрлі көркемдік әрекеттер арқылы оқушылар көптеген көркем туындыларға баға бере алады, сонымен қатар жасаған жұмыстарына шолу және пікірлерін айтуға үйренеді.

Кескіндеме өнері жанрлары

 

Жоспар

Сабақ барысы

Сабақтағы жоспарланған әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Психологиялық ахуал:
Тыныштық сақтаймыз, өз ойларымыз бен бөлісеміз, барлығымыз бір-бірімізге жылы сөздермен лебіз білдіреміз.

 

Топқа бөлу:
Түрлі түсті ойыншықтармен топқа бөлу.

 

Кескіндеме өнері жанрлары

Әр топ қорапша ішінен сурет алып, ол қай жанрда екенін айтады, сосын этюдникте тұрған шығармалар ішінен топ атына сай суретті алып орнына орналасады.

 

 

Топтар аттары:
«Пейзаж», «Натюрморт»
«Анималистік». «Маринистік»

Кескіндеме өнері жанрлары

 

 







Ойыншықтар


Суретшілер шығармалары




Эмблема

Сабақтың ортасы

 

 

Әр топ өз аттарына сай суреттерді сипаттау және түстерін ажырату, суреттен бес нәрсені үш тілде айту (қазақ, орыс, ағылшын).
Мысалы: ағаш, жануар, сары, көк, қызыл т.б.Мысалы: ағаш, жануар, сары, көк, қызыл т.б.

 

Қазақша

Орысша

Ағылшынша



 

 

 

Суреттер галареясы:

· Оқушылар топ атына сай сурет салады:

- бормен;

- құммен;

- пластилинмен;

- түрлі түсті қағаз; т.б.

· Оқушыларға жұмыстағы қауіпсіздік ережесі мен жауапкершілік туралы түсінік беру, ескерту.

 

Кескіндеме өнері жанрлары

 

Клей, қайшы, альбом, бор, құм, пластилин, түрлі түсті қағаз

Сергіту сәті

Оқушылар орындарына қозғалып әр түрлі дыбыстар мен қозғалыстар жасайды.
Мысалы: жел, құстар, жануарлар т.б.

Интерактивті тақта. Дыбыс жазбалары.

 

Жұмыстар мен танысу үшін сұрақтар қою:
- бормен, құммен сурет салуды бұрыш қай жерде
орындап көрдіңіз?

- Түс шығару үшін қандай түстерді
араластырдыңыз?

- Картинада бейнеленген нәрселер сізге қалай
әсер етеді?

- Суретші болсаңыз сіз қандай материалдар
қолданар едіңіз?



Үлестірме карточка

Сабақтың соңы

Критерий арқылы бағалау.
* Оқушылар өздеріні өздері бағалайды.

* Суреттерді жинақтайды


Бағалау парағы

Рефлекция

Кері байланыс:

«Бес саусақ» әдісі
1. Сабақта құнды мәселе қандай болды?
2. Топта қалай жұмыс жасадым?

3. Топта қалай білім алдым?

4. Сабақ ұнады ма?
5. Сабақта қалай сезіндім?



Оқушылар стикерге жазып алма ағашына жапсырады.
Құралдарды жинаймыз.

 



Үлестірме карточка


Стикер

Қосымша ақпарат

Дифференциация:
Оқушылардың бір-бірін қолдап, жұмыс істеуін ынталандыру.

Бағалау – алдыңғы сабақта үйренген материалдарға шолу жасау

- тыңдау

- сұрау

Рефлексия

Сабақтыңмақсаттары/оқумақсаттарышынайы болдыма?

Оқушыларбүгінненіүйренді?

Сабақтағы көңіл-күйнеге ұқсасболды?

Менің дифференцациялық әдісім дұрыс болдыма? Мен уақытында үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қаларедім және неге?

Осы тарауды сабақтың рефлексиясы үші нпайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті (сабақберутуралы, сондай-ақүйретутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Қандайекінәрсесабақтыжақсартатынеді (сабақберутуралы, сондай-ақүйретутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуыма көмектесетін қандай деректерді білдім?


 

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Конференции

Реформа образования: проблемы и перспективы (для учителей)

Наука XXI века: новые достижения (для учащихся)

Конкурсы для учащихся

➤ Взгляд в будущее (конкурс сочинений)

Русская поэзия последних десятилетий XX века (Литературный конкурс)

Конкурсы для учителей

Лучшая презентация к уроку

Лучшая разработка внеклассного мероприятия

Лучшая разработка классного часа

Лучший сценарий праздника

Лучший сайт педагога

Лучшая разработка урока с использованием ИКТ

Лучшая разработка открытого урока

Лучшая разработка урока в начальной школе

Лучшая разработка практического занятия

Лучший конспект занятия с использованием игровых приёмов

Лучший конспект занятия в детском саду

Лучшая разработка занятия по патриотическому воспитанию

Лучшая разработка родительского собрания

Лучшая разработка занятия по экологическому воспитанию

Лучшая разработка занятия в классе предшкольной подготовки

Лучшая разработка мастер-класса

Лучшая разработка спортивно-массового мероприятия

Лучшая разработка тренинга