Қазақ тілі мен әдебиеті біріктірілген сабақ «Ыбырай Алтынсарин. Етістік шақтары»

Биба Вера Викторовна
учитель казахского языка и литературы
КГУ «Чистовская средняя школа»

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Ы.Алтынсаринның өмірі мен шығармашылық

жолымен таныстыру. Ы.Алтынсаринның қазақ әдебиетіндегі орны туралы оқушы білімдерін толықтыру. Етістіктің өткен,осы және келер шақ түрлерімен танысу, жаттығулар арқылы тақырыпты бекіту. Оқушылардың білімдерін етістік шақтары бойынша тексеру.

2. Дамытушылық: Ы.Алтынсарин өлеңдерін мәнерлеп оқуға жаттықтыру.

3. Тәрбиелік: Оқушылардың ағартушы-жазушыға деген құрмет сезімдерін арттыру.

Сабақтың түрі: интеграциялық сабағы

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты бекіту сабағы

Әдіс-тәсілдері: таныстыру, мәтінмен жұмыс, сұрақ-жауап, сөздік жұмысы, сызба

құру, талдау, мәнерлеп оқу.

Көрнекіліктері:Ы.Алтынсаринның суреті, оқулық, тақта, өлеңдер жазылған және

тапсырмалар жазылған парақтар

Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет теориясы

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

1) амандасу

2) сыныпты түгендеу

3) бүгінгі күні дәптерлерде жазу

ІІ. Өткенді қайталау кезеңі (3 мин)

1)сұрақ-жауап арқылы қайталау

-Біздің отанымыз қалай деп аталады?

-Қазақстанның ұлы жазушылары білесіңдер ме? Өткен сабақтарда біз қандай ақын-жазушылармен таныстық? СЛАЙД

Қазақ тілі мен әдебиеті біріктірілген сабақ «Ыбырай Алтынсарин. Етістік шақтары»

Тексеріс тест жұмысы (өзара байланыста 7 мин.)

ІІІ. Жаңа сабақ (5 мин)

СҰРАҚ: Қазақ жазба әдебиетінің негізін салушылар кімдер болды? (Ы.Алтынсарин)

1) Тақтадағы мәтінмен жұмыс өткізу:

А) мәтін үсті-үстінде оқып аудару СЛАЙД

Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны (1841-1889)

Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келді. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болды. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті «өте жақсы» деген бағамен бітірді. 1860 жылы Алтынсарин қазақ балалары үшін бастауыш мектеп ашылды. Осы мектепке орыс тілінен мұғалім жұмыс істеді. Осындан бастап Алтынсариннің ағартушылық-педагогтік қызметі басталады. 1879 жылы Алтынсаринның тұңғыш оқу құралы «Қазақ хрестоматиясы» шықты. Бұл құралда орыс алфавиті негізінде жариялады. Әдебиет саласындағы негізгі еңбегі балаларға арналған.

Б) мәтіннен етістіктерді дәптерлеріне жазғызу, оқыту, етістік шақтарын белгілеу (10 мин)

(Етістік шақтарын қайталау: қалай жасалады)

дүниеге келді-өткен шақ

болды-өткен шақ

түседі-келер шақ

бітірді-өткен шақ

ашылды- өткен шақ

жұмыс істеді- нақ осы шақ (өткен шақ)

басталады-келер шақ

шықты -өткен шақ

жариялады-келер шақ

В) сұрақ-жауап арқылы тексеру: (7 мин)

Сызба бойынша жұмыс (интерактивтік тақтаға тірек сөздер ілінеді). Ыбырай Алтынсарин туралы білімдерін тексеру тапсырма: сол тірек сөздер арқылы Ыбырай Алтынсарин туралы сөйлемдер құрастыру.

Тірек сөздер: Қостанай облысы, әкесі Алтынсары, атасы Балғожа би, 1850-1857 жылдары Орынбор қаласы, мектеп инспекторы, метептер ашты, оқу құралдар жазды.

Г) Ыбырай өлеңдерімен жұмыс өткізу «Кел, балалар, оқылық!» (5 мин)

А) мәнерлеп оқу

Ә өлеңді жатқа айту


Бір құдайға сиынып,
Кел, балалар, оқылық ,
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық..
Істің болар қайыры
Бастасаңыз алдалап,
Оқымаған жүреді
Қараңғыны қармалап.
Кел, балалар, оқылық,
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық..
Оқысаңыз , балалар,
Шамнан шырақ жағылар,
Тілегенің алдыңнан
Іздемей-ақ табылар.


Етістік шақтары бойынша тест СЛАЙД+дұрыс жауаптарымен (7 мин)

Етістік

Келер шақ

Өткен шақ

Нақ осы шақ

А

Ә

Б

1

Жаздың

 

 

 

2

Әкелемін

 

 

 

3

Оқып отырмыз

 

 

 

4

Айтамын

 

 

 

5

Тыңдап тұрмыз

 

 

 

6

Барасыңдар

 

 

 

7

Келеді

 

 

 

8

Істедіңіз

 

 

 

9

Ойнап жүр

 

 

 

10

Тілеймін

 

 

 

11

Айтасыңдар

 

 

 

12

Сөйлестім

 

 

 

13

Демалады

 

 

 

14

Көрсетемін

 

 

 

15

Күтіп отырмыз

 

 

 


1 Ә

2 А

3 Б

4 А

5 Б

6 А

7 А

8 Ә

9 Б

10 А

11 А

12 Ә

13 А

14 А

15 Б


IV. Сабақты қорытындылау (2 мин)

- Ыбырай Алтынсарин кім болы?

- Ол қазақ балары үшін не істеді?

- Ол қандай еңбектері жазды?

- Ыбырайдың қандай өлеңдерін оқыдық?

V. Үйге тапсырма беру (1 мин)

Казақ әдебиеті: Ыбырай Алтынсарин туралы мазмұндау

Қазақ тілі: етістік шақтарымен 5 сөйлем құрастыру

VІ. Бағалау, қоштасу

скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Конференции

Реформа образования: проблемы и перспективы (для учителей)

Наука XXI века: новые достижения (для учащихся)

Конкурсы для учащихся

➤ Взгляд в будущее (конкурс сочинений)

Русская поэзия последних десятилетий XX века (Литературный конкурс)

Конкурсы для учителей

Лучшая презентация к уроку

Лучшая разработка внеклассного мероприятия

Лучшая разработка классного часа

Лучший сценарий праздника

Лучший сайт педагога

Лучшая разработка урока с использованием ИКТ

Лучшая разработка открытого урока

Лучшая разработка урока в начальной школе

Лучшая разработка практического занятия

Лучший конспект занятия с использованием игровых приёмов

Лучший конспект занятия в детском саду

Лучшая разработка занятия по патриотическому воспитанию

Лучшая разработка родительского собрания

Лучшая разработка занятия по экологическому воспитанию

Лучшая разработка занятия в классе предшкольной подготовки

Лучшая разработка мастер-класса

Лучшая разработка спортивно-массового мероприятия

Лучшая разработка тренинга